Dnes sa budeme venovať Razbe dňa, striebornej pamätnej medaile, ktorú razí Národná Pokladnica na počesť významných osobností od roku 2016. Napriek tomu, že projekt neoplýva dlhou tradíciou, jedná sa o zberateľsky najžiadanejšie numizmaty z jej ponuky. V tomto príspevku sa obzrieme za minulými ročníkmi a pripomenieme si, komu boli predošlé razby venované a ako sa vydarili ich motívy.
Prvá Razba dňa – 700. výročie narodenia Karola IV.
Prvá strieborná „uncovka“ uzrela svetlo sveta 14. mája roku 2016. Ak odčítate od tohto dátumu 700 rokov, ocitnete sa pri kolíske Karola IV., jedného z najvýznamnejších európskych panovníkov a rímskeho cisára. Limitácia prvej Razby dňa predstavovala symbolických 700 exemplárov a jej odkaz bol prostý – pripomenúť kultúrny a politický odkaz Karola IV. Bol jedinečným štátnikom s výnimočnými schopnosťami, inteligenciou a charakterom. Vďaka svojmu vzdelaniu, empatii a rozhľadu ovplyvňoval politické a hospodárske dianie ďaleko za našimi vtedajšími hranicami. Svojou usilovnosťou, vytrvalosťou a múdrosťou povzniesol európske krajiny zo zúboženého stavu na pomyselný vrchol vtedajšieho stredovekého sveta. Aby bol motív 39 mm medaily dokonale zreteľný, bolo treba vyvinúť lisovací tlak 250 ton. Bežné mince sú razené jedným úderom, zatiaľ čo razby vyššieho reliéfu vyžadujú dva a viac úderov – práve tak, ako táto razba. Motív bol zverený vychýrenému Vladimírovi Opplovi, skúsenému umelcovi, ktorý na celý proces razby osobne dohliadal priamo v mincovni. Výsledok jeho práce vidíte na obrázku vyššie.
Druhá Razba dňa – 300. výročie narodenia Márie Terézie
Ďalšia strieborná Razba dňa bola venovaná Márii Terézii. Pamätný numizmat bol slávnostne odhalený 14. mája 2017 na Bratislavskom hrade, kde bola nasledujúci deň zahájená verejná výstava mincí, ktorú zorganizovala Národná Pokladnica spoločne so Slovenským národným múzeom. Limitácia razby bola stanovená na 1717 kusov, teda na číslo, ktoré odkazuje na rok narodenia panovníčky. Na averze jubilejnej pamätnej medaily je vyobrazená Mária Terézia z profilu. Portrét bol prevzatý z originálu medaily razenej Rakúskou štátnou mincovňou. Pod pôvodným návrhom je podpísaný známy rakúsky rytec Anton Scharff. Autorom umeleckého návrhu reverzu s korunovanou dvojhlavou orlicou je opäť slávny akademický sochár a medailér Vladimír Oppl, autor českej obežnej dvadsaťkorunáčky a Rádu T. G. Masaryka. Na ozdobenie Razby dňa bola Mária Terézia v tom roku jasnou voľbou. Habsburskej panovníčke sa vo svojom rozsiahlom kráľovstve podarilo uplatniť mnoho zmien, známych ako Tereziánske reformy. Okrem školskej dochádzky, ktorá sa dotkla nás všetkých, môžeme spomenúť reformy v súdnictve, vojenstve, zdravotníctve a poľnohospodárstve. Zásadnou premenou prešiel za jej vlády aj menový systém. Mincovníctvo bolo centralizované, mince získali jednotný vzhľad a vznikli prvé papierové bankovky zvané bankocetle. Celkovo bolo vydaných viac ako 300 typov medených, strieborných a zlatých mincí a mnohé z nich sa stali vzácnymi. Obľúbený bol najmä toliar, ktorý sa udržal v menovom systéme mnoho storočí a neskôr sa stal predlohou pre americký dolár.
Tretia Razba dňa – 100. výročie od vzniku Československa
V roku 2018 sme si pripomenula Národná Pokladnica najvýznamnejšie výročie našej novodobej histórie – 100 rokov od vzniku samostatného Československa. O našu slobodu sa nezaslúžil len jeden človek, bola ich celá rada. Preto slovenský mincovní distribútor urobil výnimku, a Razbu dňa nezasvätil jedinej osobnosti, ale všetkým odvážnym jedincom, ktorí za posledné storočie bojovali či bojujú za národnú svojráznosť a demokraciu. Poslaním medaily, razenej 28. októbra, bolo pripomenutie slobody ako krehkej hodnoty, o ktorú treba starať a ochraňovať ju. Vydaním novej pamätnej medaily chcela Pokladnica tiež poukázať na vzťah s bratským Českom, s ktorým nás spája spoločná história a nadštandardné vzťahy. Dizajnu predvlaňajšej Razby dňa sa ujal rešpektovaný slovenský medailér Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD. Umelec vytvoril dokonalý motív rozpojeného znaku Československa, ktorý sa pri priložení reverzu a averzu prepojí v jeden celok, tak ako sa prepojili osudy oboch národov. Razba venovaná 100. výročiu vzniku ČSR bola limitovaná 999 kusmi strieborných pamätných medailí. Verejnosť prejavila o numizmat mimoriadny záujem a za necelé dva dni bola celá limitácia beznádejne vypredaná.
Štvrtá Razba dňa – 100. výročie Milana Rastislava Štefánika
V minulom roku se Národná Pokladnica s kľudným srdcom opäť vrátila k osobnostiam. 4. mája roku 2019 uplynulo 100 rokov od chvíle, kedy naposledy vydýchol M. R. Štefánik – muž, ktorý svojím nezlomným úsilím prispel práve k vzniku samostatného československého štátu. Štefánikov záber bol vzhľadom k jeho mladému veku až neuveriteľný. Okrem toho, že bol jedným zo zakladateľov Československa, bol zdatným politikom, diplomatom, generálom, pilotom, cestovateľom a vedcom. Štefánik bol dôkazom toho, že každý sen sa môže stať skutočnosťou, a rovnaké poslanie nesie aj pamätná medaila, ktorá mu vzdáva hold. Dizajnu minuloročnej Razby dňa sa znovu ujal slovenský medailér Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD. Na averze medaily je vyobrazený Štefánikov najznámejší vojenský portrét, ktorý zdobia roky 1919 – 2019. Na reverze je umelecké vyobrazenie artefaktov, ktoré Štefánika výrečne charakterizujú: pamätná mohyla na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine a dvojplošník pod hviezdnym nebom. Výjavy majú pripomínať Štefánikovu vášeň pre astronómiu, pilotovanie, ale aj leteckú katastrofu, ktorá sa mu stala osudnou. Pamätná razba podlieha celosvetovej limitácii 1919 exemplárov. V ponuke Národnej Pokladnice nájdete pár posledných strieborných uncových razieb.
Piata Razba dňa – 170. výročie od narodenia Tomáša Garrigue Masaryka
A konečne piata pamätná medaila – vyrazená 7. marca 2020 – presne v deň 170. výročia od narodenia TGM. Poďakovanie tejto významnej osobnosti vzdává Pokladnica prostredníctvom nádherne spracovanej striebornej unce. Autorkou motívu razby, nesúcej portrét nášho prvého prezidenta, je medailérka a výtvarníčka Irena Hradecká, DiS. Rozhovor s tvorkyňou si môžete prečítať tu. Ak chcete vidieť mincových profesionálov, pod ktorých rukami dnešná razba práve vzniká, pustite si video!
Svoj číslovaný originál z prísne limitovanej série si môžete zarezervovať tu.