Nová strieborná razba so vsadenými kryštálmi Swarovski, ktorú pripravila Národná Pokladnica, vzdáva hold Alfonsovi Muchovi, najslávnejšiemu secesnému umelcovi všetkých čias. Už 24. júla tohto roku si totiž pripomenieme 160. výročie od jeho narodenia.

Muchov “Tanec” – perla secesného umenia

Mucha
Alfons Maria Mucha namaľoval Tanec v Paríži – v meste lásky na vrchole svojej slávy v roku 1897.

Ústredným motívom numizmatu z 5 uncí čistého striebra je Muchovo majstrovské dielo “Tanec”. Ide o litografickú ilustráciu, ktorá nesie všetky prvky autorovho nezameniteľného rukopisu, dnes známeho ako “Mucha štýl”. Alfons Maria Mucha namaľoval Tanec v Paríži – v meste lásky na vrchole svojej slávy v roku 1897. Obraz je pre autorovu tvorbu úplne typický a predstavuje skutočnú perlu svetového umenia. Muchova tvorba je absolútne unikátna nielen pre svoju hlbokú symboliku, mystickosť a ornamentálnosť, ale aj kompozíciu a jedinečnosť farieb, ktoré si maliar sám pripravoval.

Tanec je majstrovským dielom tiež z pohľadu kompozície. Umiestnenie figúry pôvabnej červenovlásky do ornamentami zdobeného kruhu, uzavretého v obdĺžniku, vyvoláva dojem dynamiky a ľahkosti. Akoby žena skutočne tancovala. Mucha sa očividne inšpiroval zlatým rezom – neoceniteľnou pomôckou vynájdenou samotným renesančným majstrom Leonardom da Vincim. Ilúziu pohybu v Muchovej litografii podporuje dievčinina poletujúca bohatá hriva a zvlnená drapéria odhaľujúca zmyselné slovanské krivky. Vďaka romantickej až rozprávkovej tematike, príhodnej pre maliarovu tvorbu by sa mohlo zdať, že bol Mucha rozviatym bohémom, chodiacim po svete s hlavou v oblakoch. Pravda je však inde.

Alfons Mucha – spevák, príšerný študent a súdny zapisovateľ

Alfons Mucha bol všestranným činorodým umelcom s precíznou technikou, ktorú neustále zdokonaľoval. Jeho cesta k profesionálnej umeleckej dráhe však nebola ľahká. Na zabezpečenie štúdií pre mladého Alfonsa totiž rodičom nezostávali peniaze. Chlapcove vzdelanie zachránilo získanie miesta fundatisty u vedúceho chrámového zboru. Adolescentovu spevácku kariéru však prerušilo mutovanie. Odišiel preto študovať na Slovanské gymnázium. Jeho prospech bol podľa dostupných prameňov doslova katastrofálny a zo školy bol po niekoľkých rokoch vylúčený. Po študijnom “fiasku” sa ohrdnutému študentovi nechcelo vracať do rodných Ivančíc a prijal preto pozvanie od svojho priateľa zo štúdií na návštevu jeho rodiny v Ústí nad Orlicí. Tam sa konečne mohol venovať tomu, čo mal najradšej – umenie. Po niekoľkých týždňoch sa vrátil do rodných Ivančic, kde prijal miesto súdneho zapisovateľa. Odhodlaný venovať sa svojej vášni, podal si prihlášku na pražskú Akadémiu, vzápätí bol ale odmietnutý. Životný obrat mu pripravil až inzerát v novinách, v ktorom stálo, že firma Kautsky-Brioschi-Burghard hľadá maliara pre tvorbu divadelných kulís a opôn. Na inzerát zareagoval a obratom sa mu dostalo kladnej odpovede. Devätnásťročný Mucha tak na jeseň roku 1879 odišiel do Viedne. Táto skúsenosť mu otvorila dvere k ďalším kontaktom a zákazkám, ktoré nadaného umelca zaviedli do Mníchova a následne do Paríža – vtedajšieho centra umeleckého diania. A práve tu, na vrchole jeho slávy vznikol Tanec.

Muchova rusovláska “tancuje” na 5 uncovej razbe z rýdzeho striebra vykladanej kryštálmi

Ústredným motívom averzu je pôvabná rusovláska z Muchovej slávnej litografie “Tanec”.

 

Mucha
Reverz je ozdobený secesnými ornamentami a jeho stred vypĺňa dvojchvostý lev, národný
symbol, ktorý odkazuje na umelcovu lásku k rodnej vlasti.

Alfons Maria Mucha miloval pozemskú krásu a vďaka svojim dielam, najmä tým použitým ju dokázal sprostredkovať širokému publiku. Pamätná medaila, ktorú Národná Pokladnica k 160. výročiu narodenia secesného génia pripravila, si kladie rovnaký cieľ.

Ústredným motívom averzu je pôvabná rusovláska z Muchovej slávnej litografie “Tanec”.Reverz je ozdobený secesnými ornamentami a jeho stred vypĺňa dvojchvostý lev, národný symbol, ktorý odkazuje na umelcovu lásku k rodnej vlasti.

Na razbu pamätnej medaily “Tanec” bolo použitých 5 uncí čistého striebra 999/1000. Okružie medaily je zušľachtené rýdzim zlatom a osadené 31 kryštálmi Swarovski. Pre celý svet bolo vyrazené len 499 exemplárov a každý je na hrane individuálne očíslovaný.

Svoj numizmatický originál s nesmrteľným dielom geniálneho umelca si môžete rezervovať tu.

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno