Písal sa 4. máj roku 1920. Zachmúrené nebo pomaly rozrážala biela stopa trojmotorového dvojplošníka Caproni 450. Dav pozorovateľov na letisku vo Vajnoroch, vzdialeného len pár kilometrov od Bratislavy, nadšene očakával posádku lietadla. Stroj začal klesať, keď tu zrazu pilot pristávací manéver prerušil a lietadlo sa zrútilo k zemi. Stroj zmizol okolostojacim z dohľadu. Za niekoľko okamihov sa ozvali ohlušujúce rany, ktoré veštili katastrofu. Za chvíľu už československí vojaci ťahali z trosiek lietadla štyri telá. Dve patrili pilotom, jedno mechanikovi a posledné, odeté do uniformy francúzskeho generála, Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.
Nehoda, samovražda alebo dokonca vražda?
Prečo k tragédii došlo nie je dodnes isté. Existujú dôkazy, že lietadlo nebolo úplne v poriadku. Či bola príčinou nehody technická porucha sa však nepotvrdilo. Mnoho autorít aj Štefánikových známych sa domnievalo, že až tridsaťdeväťročný Slovák ukončil svoj život zámerne a dobrovoľne. Vo vrecku jeho uniformy bol údajne nájdený list adresovaný Giuliane Benzoniovej, jeho talianskej snúbenici. Niektoré zdroje tvrdia, že sa ním Štefánik so svojou láskou navždy lúčil, druhí ho analyzovali ako ospravedlnenie za jeho rýchly odchod a prísľub skorého návratu. Prečo bol však list nájdený v generálovom vrecku, a nie v Giulianinej poštovej schránke, sa môžeme dnes len domnievať. Iný scenár pripúšťa ako možnú príčinu nehody Štefánikovo chatrné zdravie. Nebolo tajomstvom, že trpel žalúdočnými problémami, ktoré mali na svedomí pomerne silnú neurózu, pri ktorej Štefánik nezriedka omdlieval. Či Štefánik lietadlo skutočne pilotoval a omdlel, zostane opäť len ako jedna z teórií. Poslednou, a pravdepodobne najdivokejšou domnienkou, je teória o zostrelení. Údajný svedok Michal Lechta o svojom presvedčení v roku 1927 dokonca napísal list prezidentovi, v ktorom tvrdí, že stroj zostrelili československí vojaci v presvedčení, že sa jedná o stroj maďarský.
Oslávte 140. výročie narodenia Milana Rastislava Štefánika cennou spomienkou
Ako je vidno, o jeho smrti toho veľa nevieme. Vieme však veľa o jeho živote, zásluhách, snoch, vzťahoch i charaktere. Vieme aj to, že 21. júla oslávime 140. výročie od Štefánikovho narodenia.
Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla roku 1880 ako šiesty z dvanástich potomkov evanjelického pastora v Košariskách. Bol vychovávaný k národovectvu a poučovaný o tom, že najväčším darom je pre človeka vzdelanie, vlastný názor a sny. Nič z toho mu nemožno nikým vziať. Jeho otec ho videl ako stavebného inžiniera a Milan sa spočiatku nebránil. Po evanjelickom lýceu študoval stavebné inžinierstvo v Prahe, ale len dva roky. Štúdium ho nenapĺňalo a večného rojka fascinovala najmä astronómia a matematika. K štúdiu na filozofickej fakulte, kam bol prijatý, pristupoval skôr ležérne. Písal básne, poviedky a komentáre do novín. V tej dobe mladého Slováka fascinovali i ženy, ale v roku 1902 sa prvou Štefánikovou láskou stala astronómia. Jeho práce o Kasiopeje zožali veľký úspech a nádejnému vedcovi začala byť Praha malá. Odišiel do Paríža. Bez kontaktov, bez peňazí. A práve v tejto situácii Štefánik naplno využil svoje nesporné nadanie – urobiť si priateľov! Vďaka svojej družnej povahe sa stal priateľom vedcov, umelcov a politikov. Jeho konexie ho zaviedli na prax k slávnemu astronómovi Julesovi Janssenovi. V jeho observatóriu získal toľké potrebné skúsenosti, vybavenie, a dvere do sveta sa mu konečne otvorili dokorán. Ďalej už jeho príbeh poznáte … A ak nie, máme pre Vás mnoho krásnych numizmatických razieb, ktoré Vám kapitoly zo Štefánikovho života predstavia.
V portfóliu Národnej Pokladnice nájdete celé portfólio numizmatov rôznych špecifikácií. Všetky razby sú doplnené o sprievodné listy s príbehmi zo Štefánikovho života.
Strieborná razba dňa
Razba dňa je každoročne najočakávanejším numizmatom z ponkuky Národnej Pokladnice. Nie inak tomu bolo aj pri Štefánikovej striebornej pocte k 100. výročiu od jeho tragickej smrti. Razba dňa má mnoho predností, vrátane špeciálnych a veľmi prísnych podmienok razby. Celá limitácia je totiž razená v jednom jedinom dni, teda v deň výročia, ku ktorému je vydávaná. Pamätná medaila je vyhotovená z 1 unce rýdzeho striebra. Autorom absolútne unikátneho designu je uznávaný slovenský medailér Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD.
Pamätná medaila zo zlata
Ak preferujete dnes toľko žiadané zlato, iste Vás poteší zlatá pamätná medaila razená z 24-karátového zlata v najvyššej kvalite razby. Medaila vyobrazuje Štefánika v jeho najtypickejšej podobe, teda s generálsku čiapkou oblečeného do uniformy. Pozadie motívu ozvláštňujú hviezdy, ktoré symbolizujú jeho lásku k astronómii, lietaniu, ale aj vysokým cieľom a odvážnym snom.
Život Milana Rastislava Štefánika v jednej sade
Tiež máte pri listovaní Štefánikovými biografiami niekedy pocit, že nemôžu byť skutočné? Nedožil sa ani štyridsiatky a stal sa doktorom filozofie, bádateľom, matematikom, astronómom, pilotom, rytierom Čestnej légie, francúzskym generálom, diplomatom, spoluzakladateľom slobodného Československa a prvým ministrom vojny. A to sa narodil ako Slovák v Hornom Uhorsku! Maďari sa snažili porobené národy maďarizovať, a to sa už vtedy zarytému panslavistovi nepáčilo. Možno to bola práve zlá konštelácia hviezd, ktorá Štefánika zocelila a naučila ho hviezdy preskladať tak, aby mu svietili na cestu. Štefánik do vienka dobré karty nedostal, ale naučil sa s nimi hrať. Už od útleho veku bojoval za slobodu svoju i slobodu ostatných. Jeho sny a vízie boli naivné, ale on sa nikdy nebál je nasledovať. Žil rýchlo a naplno. Precestoval svet od severnej Afriky, cez Sibír až po Tahiti. Jeho drobná konštitúcia a tiahle zdravotné problémy ho k poblúzneniu dámskej spoločnosti nepredurčovali, avšak jeho charakter a vystupovanie áno. Ženy ho priamo zbožňovali! Vďaka nekonečnej priazni opačného pohlavia sa mu otvorili dvere rôznych dôležitých kancelárií. Štefánikovo kúzlo bolo v jeho viere, charaktere a absolútnej empatii, vďaka ktorej vedel ako na ľudí. Ak Vás zaujímajú jeho úspechy, neúspechy aj tajné komnaty, iste Vás poteší nádherná zbierka pamätných razieb, ktorá jeho život mapuje. Zbierka medailí, zušľachtených rýdzim zlatom vznikla v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Historickým múzeom a slovenskou Národnou knižnicou.
Naozaj veľká medaila!
Ak nie ste trochári a vydarený motív s vyobrazením Štefánika si chcete dôkladne prezrieť, poteší Vás pamätná razba s úctyhodným priemerom 90 mm! Numizmat je razený z mosadze a je po celej ploche zušľachtený rýdzim zlatom. Razbu dostanete v elegantnom boxe, ktorý ho súčasne ochráni pred možným poškodením.