Snáď každý zberateľ má vo svojej zbierke kúsky, ktoré potrebujú revitalizáciu. Prinášame Vám pár tipov ako vyčistiť mince!

Kto nič nerobí, nič neskazí

Prvá rada bude znieť zvláštne, ale napísať ju musíme. Ak si nie ste istí hodnotou Vášho numizmatu alebo kovom, z ktorého je razený, do čistenia sa radšej nepúšťajte. Zbavením mince nečistôt rozhodne nezvýšite jej hodnotu. Ak je čistenie urobené neodborne, môže sa stať, že numizmat nenávratne poškodíte. Žiadny zberateľ si nepraje prezerať si mince či medaile s ryhami od šmirgľového papiera alebo drôtenkami. U niektorých mincí je navyše patina cenená a môže slúžiť ako šikovný pomocník pre bližšiu identifikáciu numizmatu.

Ako vyčistiť mince
Odporúčame použiť klasickú hubku na riad, napeniť ju mydlom a numizmaty opatrne umývať.

Voda a mydlo

Ak ste čakali, že Vám odporučíme drahé chemické prostriedky za stovky korún, tak Vás možno sklameme. Niekedy stačí mince jednoducho len vložiť do mydlovej vody a nečistota sa sama odmočí. Ak nie, odporúčame použiť klasickú hubku na riad, napeniť ju mydlom a numizmaty opatrne umývať. Hrubšiu stranu hubky je možné použiť na silnejšie nánosy. Vyššie uvedená rada rozhodne neplatí pre numizmaty razené v najvyššej mincovej kvalite, teda v kvalite Proof. Tieto numizmaty poznáme podľa zrkadlového lesku.

Numizmaty sú razené z rôznych kovov, preto sme rozdelili postupy čistenia práve podľa tohto ukazovateľa.

Strieborné numizmaty

V prípade, že nepomohla základná metóda voda a mydlo, môžete si požičať od svojich ratolestí z peračníka gumu. Obyčajná guma naozaj často prinesie uspokojivé výsledky. Nevyvíjajte pri gumovaní však príliš silný tlak. Veľmi účinnú techniku čistenia prináša alkohol, kyselina citrónová alebo obyčajný ocot. Mincu či medailu samostatne ponoríte do roztoku a necháte roztok 2- 3 dni pracovať. Výsledky Vás prekvapia! Kyselina citrónová funguje dokonca aj na numizmaty so zrkadlovým povrchom. Proof mince iba zabaľte do bavlneného kúska látky a v roztoku pár minút povarte. Roztok si vie poradiť aj s nevzhľadnými čiernymi škvrnami.

Numizmaty razené v najvyššej mincovej kvalite, teda v kvalite Proof poznáme podľa zrkadlového lesku.
Numizmaty razené zo zlata vysokej rýdzosti väčšinou zmenami farby či usadenými nečistotami netrpia

Zlato

Zlato je síce mäkký, ale veľmi odolný materiál. Numizmaty razené zo zlata vysokej rýdzosti väčšinou zmenami farby či usadenými nečistotami netrpia. Niekedy sa na povrchu mincí môžeme stretnúť so zelenými či červenými škvrnkami. Tie prvé vznikajú pri kontakte zlatej mince s meďou a domácimi technikami sa ich väčšinou nezbavíme. Na zelené škvrny však väčšinou platia špeciálne prípravky, napustené vatičky aj servítky, ktoré kúpite napríklad v klenotníctve. Červené škvrny vznikajú na zlatých predmetoch pôsobením vysokých teplôt. Od škvŕn Vám môže pomôcť 50% roztok z lúhu. Posledná rada je vložiť do hrnca s plytkým dnom alobal, na neho položiť zlatky, posypať jedlou sódou a krátko povariť. Čistiť numizmaty mechanicky neodporúčame. Zlato je mäkký kov, náchylný na poškrabanie.

Numizmaty z mede a jej zliatin

Medené numizmaty sú na znečistenie náchylné asi najviac. Nie vždy ale ide o nežiadúci stav. Ak sú Vaše mince pokryté špecifickou patinou hnedého či modrozeleného zafarbenia, ide o tzv. ušľachtilú patinu. Ta vzniká okysličením kovu a rozhodne sa jej nezbavujte! Numizmaty z medi a jej zliatin však často korodujú alebo sa na nich usadzuje hubovitá medenka. Tieto povlaky je potrebné odstrániť. Keď zlyhá kúpeľ v mydlovej vode, môžete skúsiť zubnú pastu, ale tiež profesionálne prostriedky. Na doleštenie numizmatov je možné použiť bavlnenú handričku napustenú oxidom železitým alebo oxidom chromitým. Meď a jej zliatiny je tiež možné očistiť elektrochemicky v kyseline orthofosforečnej s prídavkom 100g/l kyseliny sírovej. Ide o nebezpečné chemikálie, buďte preto opatrní!

Hliníkové mince

Hliník sa používa väčšinou na razbu drobného obeživa. So zberateľskými skvostmi z tohto mäkkého, lacného kovu sa príliš nestretávame. Ak sa predsa len pre revitalizáciu mincí rozhodnete, odporúčame vodný kúpeľ s kvapkou saponátu, poprípade elimináciu špiny gumou. Mechanické čistenie môže na mäkkom kove zanechať znateľné stopy.

Všetky vyššie uvedené návody sú iba odporúčaním a ich aplikácia nezaručuje úspech vo všetkých prípadoch. Ako sme už uviedli vyššie, častokrát je lepšie numizmaty jednoducho nečistiť. Keď sa pre niektorú z techník skutočne rozhodnete, odporúčame vyskúšať ju na menej hodnotných vzorkách a ak je to možné, vždy sa poraďte s odborníkom.

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno