Aké mince zbierať? Aký obnos do zbierky mincí investovať? To sú otázky, ktoré si kladú nielen začínajúci zberatelia. Ľudia sa ku zberateľstvu uchyľujú z rôznych dôvodov. A práve ich osobné pohnútky väčšinou odráža štýl ich zbierky. Niektorí ľudia holdujú investičnému zbieraniu, niektorí zbierajú staré mince, ktoré sami objavia na povale či na poli. Iní si prostredníctvom svojej zbierky zhmotňujú svoje historické poznatky. Ďalší nadšenci zdedia mincové poklady po rodičoch či prarodičoch a naviažu na vášeň svojich predkov. Vo zberateľstve platí všeobecné pravidlo, a síce doplňovanie Vašej zbierky by Vás malo najmä tešiť. Ak sa stále nemôžete rozhodnúť, ako Vašu zbierku pojať, tu je niekoľko tipov na jej usporiadanie.

Zbieranie podľa mincového katalógu

Nielen v online priestore nájdete hneď niekoľko mincových katalógov. Tie obyčajne vydávajú aukčné domy. Mincové katalógy sú podľa nášho názoru vynikajúcim pomocníkom, ktorý nám pomôže s orientáciou v období, ktoré nás zaujíma. Čo sa týka katalógových cien, môžete sa však ľahko spáliť. Ocenenie býva veľakrát tendenčné a výhodné maximálne pre vydavateľa týchto zoznamov. Unáhlenej kúpe sa môžete vyhnúť napríklad konzultáciou so študovaným numizmatikmi alebo vlastným prieskumom online diskusií či návštevou numizmatických aukcií.

Poľná zbierka alebo detektorové zbieranie

Hľadanie mincových pokladov je krásnym, ale tiež časovo náročným koníčkom. Je potrebné dobre poznať minulosť prehľadávaných oblastí, ale hlavne sa obrniť železnou trpezlivosťou. Len hŕstke hľadačov sa podarí nájsť naozaj cenné úlovky. Ak sa Vám skutočne poklad podarí nájsť, nezabudnite na lokálny zákon, ktorý prikazuje každý historický nález odovzdať. Pred tým, než sa vydáte do terénu, určite si súvisiace legislatívu naštudujte. O opletačky s úradmi nikto nestojí.

Geografická zbierka

Obľúbeným zberateľským variantom je geografické zbieranie. Ide o relatívne jednoduchý štýl tvorby zbierky, ktorý sa hodí aj pre zberateľov – začiatočníkov. Môže ísť však aj o veľmi sofistikované zberateľské celky, ktoré sa zameriavajú na zriedkavé mince či medaily. Geografické zbieranie možno samozrejme kombinovať s časovým a tematickým kontextom. Môžete sa teda zamerať napríklad na zbieranie amerických štvrť dolárov alebo na zbieranie zlatých habsburských mincí. Pokiaľ Vás zaujíma napríklad spomínané obdobie Habsburgovcov, ale nechcete investovať horibilné sumy, zúfať nemusíte. Na trhu nájdete aj verné repliky slávnych habsburských razieb, ktoré Vám rozšíria nielen Vašu zbierku, ale aj obzory. Za geografické zbieranie možno považovať tiež hromadenie razieb s jednou mincovou značkou. Inými slovami môžete zbierať mince razené v Kremnici alebo v slávnej parížskej mincovni.

Ročníkové zbierky

Aj tento starý zberateľský štýl je medzi numizmatickými nadšencami stále populárny. Ako názov napovedá, jedná sa o kompletizáciu zbierky podľa emisného roka. Môžete zbierať napríklad všetky obehové mince, ktoré boli razené na území Československa. Odvážnejší a zámožnejší zberatelia si môžu dovoliť byť konkrétnejší a zamerať sa napríklad na československé päťhaliere. Tu však môžu naraziť. Taký 5-halier z roku 1924 je tak ojedinelý, že ho nemusíte nikdy získať aj napriek tomu, že ste poctivo šetrili. Ročníkové zbieranie možno praktizovať aj s minimálnymi nákladmi. V Národnej Pokladnici vydávame každý rok finančne dostupné razby či bankovky, ilustrujúce národné míľniky, ktoré vo verejnosti veľmi obľúbené.

Zbieranie jedného medailéra

Tento zberateľský štýl je obľúbený najmä u umeleckých predmetov. Rovnako tak ako zámožným zberateľom visí v honosnej hale Monet alebo Kubišta, môžete mať v šuplíku Španiela, Oppla alebo Pistrucciho. Vyberiete si takého medailéra alebo medailérku, ktorého štýl je Vám blízky. Rovnako ako ostatné zberateľské štýly, možno aj tento kombinovať. Ak si vyberiete napríklad známeho českého medailéra Vladimíra Oppla, môžete sa zamerať na pamätné medaily, obežné mince, na súťažiach ocenené numizmaty, razby s národnou tematikou, strieborné mince v najvyššej mincovej kvalite, atď.

Zamerajte sa na “paškvily”

Asi pre Vás nebude prekvapením tvrdenie, že najcennejšie je to, čoho je málo. Diamanty ani zlato z neba neprší, a to je tiež dôvod, prečo ľudstvo toľko fascinujú. S chyborazbami je to úplne rovnaké. Stačí otočiť raznicu, parciálne pozlátiť okružie namiesto stredu mince a nešťastia, teda skôr zberateľské šťastie je na svete. Majte oči do široka otvorené!

Tematická zbierka

Tematické zbieranie je krásne, pretože je ucelené a ponúka svojim majiteľom postupné poznávanie hlbokej tematiky. Môžete sa zamerať na ucelené sady, kolekcie, ale aj samostatné razby, ktoré si budete vyhľadávať sami. Témou Vašej zbierky môže byť čokoľvek, čo Vás zaujíma. Zamerať sa môžete napríklad na Históriu Československa, Tereziánske razby alebo slovenskú hymnu. Môžete zbierať všetky mince s vyobrazením jedného konkrétneho vladára, štátnika alebo napríklad konkrétneho zvieraťa. Mince môže spájať ich vydavateľ, v našom prípade môžete teda zbierať všetko z Národnej Pokladnice. Možností je nespočetné množstvo a záleží len na Vašej vynaliezavosti.

Udržateľné zbieranie

Už ste niekedy počuli o Fairmined zlate alebo Humaniu? Ak nie, garantujeme Vám, že o nich ešte budete počuť. Ide o mimoriadne vzácne a vyhľadávané kovy, ktorých ťažba pomáha znevýhodneným komunitám. Zbieraním numizmatov z týchto kovov sa pridávate k stále sa rozrastajúcej skupine empatikov, ktorým nie je jedno osud komunít, ktorí sa narodili do ťažkých životných podmienok.

Exonumia

Pojem exonumia bol prvýkrát definovaný uznávaným odborníkom na tokeny Russlom Rulauom. Exonumia v doslovnom preklade znamená „okrem mincí”. Z tohto prekladu vyplýva, že sa zaoberá všetkými predmetmi, ktoré sú podobné minciam, ale nie sú zákonnými platidlami. Žiarivými zástupcami exonumie sú americké upomienkové pretiahnuté mince, ktoré slúžia ako suveníry. Jedná sa o bývalé bežne používané mince, ktoré sú strojovo pretiahnuté so zmeneným dizajnom. Najčastejšie sa upomienkové mince razia z originálnych mincí o nominálnej hodnote jedného centu, pretože práve za túto cenu sa predávajú. Ďalším typickým príkladom sú kontramarky. Jedná sa o obežné mince, do ktorých boli dodatočne vyrazené značky v podobe čísla, obrázka alebo znaku. Funkcií značiek bolo niekoľko – menili nominálnu hodnotu, predlžovali platnosť alebo označovali kvalitu mince.

Zberateľských štýlov je toľko, koľko v sebe nájdeme fantázie. Môžete samozrejme zbierať proste to, čo sa Vám páči. Ani takáto zbierka nebude zlá. Ako sme spomenuli na začiatku, zbieranie je tu predovšetkým od toho, aby ste z neho mali radosť!

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno