Pomaly sa blíži Veľká noc. Vedeli ste, že aj k sviatkom jari patria mince? Áno, je to skutočne tak. Niektoré rodiny dodržiavajú len zdobenia vajíčok, riadne vyšľahanie korbáčom alebo borievkou a následné obdarovania usilovných koledníkov. V iných domácnostiach sa však tradície s mincami stále dodržiavajú. Na záver Vám predstavíme dve veľkonočné mince, ktoré potešia priaznivcov zlata i striebra
Mince sa predtým zapekali napríklad do vianočky. Používali sa väčšinou strieborné mince a ten kto ich našiel mal získať zdravie a bohatstvo na celý ďalší rok. Mince slúžili aj ako prostriedok pre hru nazývanú “sekanie”. Keď už boli koledníci vajec prejedení, vyzvali jedného zo svojich radov, aby uvarené vajce pozdvihol. Ostatní sa potom do vajíčka triafali mincou a víťazom sa stal ten, ktorému sa mincu podarilo preseknúť.
Veľkonočné mince pre priaznivcov zlata i striebra
Na veľkonočné sviatky sa pripravila aj Národná Pokladnica a ponuku rozšírila o dve hodnotné mince v tvare veľkonočných vajec. Mysleli na priaznivcov striebra, tak na obdivovateľov zlata, drahého kovu, ktorý sa obzvlášť v dnešných dňoch teší obrovskej popularite.
Zlatá minca v očarujúcom štýle Fabergé
Zlatá minca sa skláňa pred Carlom Fabergé, najznámejším ruským klenotníkom, ktorý sa preslávil dokonalými šperkami v tvare veľkonočných vajec. Prvý z jeho výtvorov dostala manželka ruského cára Alexandra III. Manželia slávili v období Veľkej noci výročie zasnúbenia, a preto napadlo Fabergého práve vajce. Zlatníkove slávne vajcia sú vysoko sofistikovanými výtvormi. V ich útrobách sa väčšinou skrývajú miniatúrne prekvapenia. Do niektorých zabudoval figúrky či malinké modely, do iných drahé kamene, hodiny alebo napríklad diamantami vykladanú manikúru. Z Fabergého dômyselných šperkov sa stali absolútnymi legendami, známe po celom svete. Pár z nich dokonca vlastní aj britská kráľovská rodina. Fabergého vajec existuje bohužiaľ len pár desiatok kusov a ich predajné ceny šplhajú do pár stoviek miliónov. V našej ponuke Fabergého originály nenájdete, máme však krásnu mincu, razenú z rýdzeho zlata, ktorá vzdáva hold Zlatníkovmu umu. Na reverze mince nájdete motívy, prenesené z originálu vajca s názvom Kráľovská labuť z roku 1906. Ozdobné motívy nájdete tiež na reverze mince spoločne s posledným portrétom kráľovnej Alžbety II. Zlatá emisia je limitovaná len 500 exemplármi pre celý svet.
Pysanka – kraslica, obdarená zvláštne mocou
Aj s ďalšou mincou zamierime na východ, tentoraz na Ukrajinu. Strieborná minca bola tiež vyrazená v tvare vajca. Ozdobená je podľa vzoru legendárnych ukrainských kraslíc, ktorým sa hovorí Pysanky. Zaujímavosťou je, že na Pysanku sa nemaľuje, ani nekreslí, ale píše. Odtiaľ pochádza aj jej názov (pysaty = písať). Krása Pysanky sa hodnotí podľa dokonalosti geometrických vzorov. Tieto dokonalé, voskom zdobené kraslice si obľúbili i ďalšie východné štáty a ohlas si získali dokonca až v Kanade. Práve tam nájdete osem metrový monument vystavaný na ich počesť.
Hovorí sa, že Pysanky majú čarovnú moc a dokážu svojich majiteľov ochrániť pred všetkým zlom, upevňujú manželské zväzky a podporujú zdravie a plodnosť. Každý vzor Pysanky vyobrazený na striebornej minci má svoj symbolický význam.