Každá krajina má unikátnu kultúru, náturu, históriu a atmosféru. Numizmatika všetky medzinárodné nuansy dôsledne rozlišuje a najtypickejšie poznávacie znamenia každého štátu prenáša na mince, medaily a bankovky. Platidlo tak neslúži len ako prostriedok výmeny, ale aj ako nemý svedok historických udalostí jednotlivých krajín a kultúr. Zberateľ sa potom stáva „cestovateľom“, ktorému jeho zbierka umožňuje poznávať očividné aj skryté skutočnosti z bohatej svetovej histórie, ktoré sú prezentované prostredníctvom mincových motívov. Dnes Vám predstavíme 12 posledných mincí z 12 európskych štátov, ktoré boli v obehu do roku 2002, keď krajiny prijali spoločnú európsku menu – Euro.
Každá minca z albumu hrdo reprezentuje krajinu svojho emitenta. Je až prekvapujúce, koľko informácií je možné z takých malých plieškov vyvodiť. Niektoré mince sú ochraňované v peňaženkách ako talizmany pre šťastie, iné sú zapekané do vianočných či veľkonočných dezertov. Niektoré mince majú pre svojich majiteľov žvláštny osobný význam. Všetky, ktoré Vám dnes predstavíme, majú jedno spoločné. Sú súčasťou svetových dejín a nositeľmi informácií o našich životoch pre generácie, ktoré prídu po nás.
V roku 2002 sa zišlo 12 krajín, aby sa rozlúčili so svojou vlastnou národnou menou a zaviedli spoločnú menu: EURO. Napriek tomu, že pred dvoma dekádami boli mince, ktoré Vám dnes predstavíme, úplne bežnou súčasťou mincového obehu, dnes – po 20 rokoch nie je ľahké ich získať, a navyše v jednej ucelenej zbierke.
Komplexnú zbierku, ktorú Vám dnes predstavujeme, získa iba 1000 šťastných zberateľov, práve taká je totiž jej celosvetová limitácia. Zbierku tvoria mince z Belgicka, Fínska, Francúzska, Írska, Talianska, Luxemburska, Nemecka, Holandska, Portugalska, Rakúska, Grécka a Španielska. Kolekcia mincových originálov je uložená v praktickom numizmatickom albume s motívom mapy Európy a vlajky Európskej únie.
Mincové originály boli starostlivo vybrané tak, aby čo najvýstižnejšie reprezentovali ten, ktorý štát a jeho národné hodnoty či míľniky, ktoré sú v jednotlivých kultúrach považované za prelomové.
V zbierke nájdete napríklad holandský päťcent, vyobrazujúci Beatrix Holandskú, princeznú oranžsko-nasavskú, ktorá ovládala holandský trón od roku 1980 až do roku 2013, kedy sa vlády vzdala v prospech svojho syna Viliama – Alexandra.
Španielsko je zastúpené 1 pesetou s portrétom španielskeho kráľa Juana Carlosa I. Bývalý španielsky kráľ panoval v rokoch 1975–2014. Hoci je formálne úloha kráľovských panovníkov skôr reprezentatívna, Juan Carlos sa svoju autoritu nebál prejavovať. Činil tak najmä vo februári roku 1981, kedy sa stúpenci starého frankistického režimu pokúsili o štátny prevrat. Panovník na udalosti vtedy reagoval v televíznom prejave. Útok ostro odsúdil a jednoznačne sa postavil na stranu reforiem a demokracie. Po jeho prejave sa útočníci stiahli späť do svojich kasární.
Krásna minca bola vybraná na zastúpenie Francúzska. Jedná sa o 5 centimov – obežnú mincu razenú v rokoch 1958 až 2001. Minca je razená z hliníko-bronzu a lícny motív vyobrazuje Marianne – personifikáciu Francúzskej republiky, ktorá sa v histórii objavuje od čias francúzskej revolúcie. Marianne symbolizuje slobodu, bratstvo, rovnosť a rozum, podobne ako americká Liberty. Autorom krásneho motívu je slávny francúzsky rytec Henri-Albert Lagriffoul (1907-1981).
Nemecko reprezentuje 1 fenik, ktorý sa razil z pomedenej ocele už od roku 1948. Na lícnej strane je vyobrazená päťlistá sadenica duba. Práve dub je po stáročia nemeckým národným symbolom a jeho silný mladý výhonok má predstavovať nádej na rekonštrukciu krajiny po 2. svetovej vojne. Nemci si šťastné feniky radi vymieňajú, pretože veria, že prináša bohatstvo a dobrú energiu. Ak sú mince vybavené mincovou značkou G, šťastie sa násobí, pretože Glück prekladáme z nemčiny ako šťastie.
Írsko zastupuje 1 penca s motívom harfy na jednej strane a sliepkou s kurčatami na strane druhej. Minca kolovala v obehu v rokoch 1940-1968. Pre motív mince nebolo vyobrazenie sliepok zvolené náhodou. Farmárske zvieratá mali podať svedectvo o tom, ako bolo farmárčenie a rurálny život pre krajinu v období jej emisie dôležité. Numizmat hral tiež významnú úlohu vo vtedajších obchodných rituáloch. Kedysi, keď dvaja obchodníci medzi sebou uzavreli kúpnu zmluvu či dohodu, potriasli si rukou a kupujúci dal svojmu predajcovi túto mincu. Tá sa mu od predávajúceho vrátila až vtedy, keď mu uhradil dohodnutú zmluvnú cenu. Tento rituál mal obom stranám priniesť bohatstvo a prosperitu.
Zaujímajú Vás aj ďalšie príbehy posledných národných mincí 12 európskych krajín? Objednajte si komplexnú numizmatickú sadu a spoznajte ich!