V našej trilógii o histórii Česko-Slovenska sme pred týždňom pokračovali článkom o slovenskom velikánovi, M. R. Štefánikovi. V poslednom článku sa budeme venovať prvému prezidentovi Česko-Slovenska, T. G. Masarykovi.
Na konci článku už na Vás čaká sľúbené PREKVAPENIE v podobe numizmatickej lahôdky a navyše DARČEK! Detaily sa dozviete pod článkom.

Tomáš Garrigue Masaryk sa narodil v roku 1850 v Hodoníne, zomrel v roku 1937 v Lánoch. Bol českým politikom, štátnikom, filozofom, sociológom, pedagógom a novinárom.

Masaryk bol jedným zo zakladateľov ČSR, prvým prezidentom ČSR a predtým taktiež predsedom Dočasnej vlády Československa. Bol i jedným z troch vrcholných predstaviteľov Československej národnej rady a poslancom rakúskej Ríšskej rady.

Masaryk – Prezident osloboditeľ

Narodil sa ako Tomáš Masaryk v Hodoníne na hraniciach medzi Českom a Slovenskom. Jeho otcom bol Slovák, Jozef Maszárik z Kopčian, ktorý bol chudobným kočišom v Hodoníne. Jeho matka Terezie Kropáčková bola kuchárka z Hustopečí.

Po štúdiu na klasickom gymnáziu v Brne a neskôr vo Viedni, študoval filozofiu na Viedenskej univerzite, ktorú absolvoval s doktorátom. Po ukončení štúdia odišiel v roku 1876 do Lipska, aby sa venoval ďalšiemu filozofickému štúdiu. V Lipsku sa zoznámil s americkou študentkou Charlotte Garrigueovou, s ktorou sa v roku 1878 v New Yorku vzali a Tomáš prijal meno Tomáš Garrigue Masaryk. Z manželstva sa im narodilo celkom 6 detí.

V roku 1879 bol vymenovaný za docenta filozofie na Viedenskej univerzite. Od roku 1882 pôsobil na Karlovej univerzite, kde bol v roku 1897 menovaný riadnym profesorom. V Prahe študovalo mnoho Slovákov, medzi nimi aj Vavro Šrobár a M. R. Štefánik, ktorí navštevovali Masarykove populárne prednášky.

Masaryk - dočasný prezident Československa
Pamätná tabuľa na dome č. 18 na Rue Bonaparte v Paríži

Masaryk po vypuknutí 1. svetovej vojny predpokladal, že víťazstvo Rakúska by sťažilo vyriešenie českej otázky. Preto v decembri 1914 emigroval do západnej Európy, aby tam bojoval za rozbitie Rakúsko-Uhorska. Roku 1915 založil v Paríži spolu so M. R. Štefánikom a E. Benešom Česko-Slovenskú národnú radu, ktorej sa stal predsedom. Dosiahol, že sa vo vojnových cieľoch Dohody objavila požiadavka oslobodenia Čechov a Slovákov. V máji 1918 sa podieľal na príprave Pittsburskej dohody medzi českými a slovenskými krajanskými organizáciami v USA a stal sa jedným z jej signatárov. 14. októbra sa stal predsedom dočasnej česko-slovenskej vlády v Paríži a 18. októbra vydal vo Washingtone Vyhlásenie o nezávislosti Česko-Slovenska. 14. novembra 1918 ho Revolučné národné zhromaždenie zvolilo za prezidenta. Znovuzvoleným prezidentom bol aj v rokoch 1920, 1927 a 1934. V roku 1935 bol za svoje zásluhy označený za „Prezidenta Osloboditeľa“.

A konečne sľúbené PREKVAPENIE…

Ste zvedavý, prečo Vám na blogu v poslednom období publikujeme udalosti z histórie Česko-Slovenska? Odpoveď je jednoduchá. Národná Pokladnica pripravuje pri príležitosti 100. výročia vzniku Česko-Slovenska celkom novú kolekciu nazvanú História Česko-Slovenska. Prísne limitovaná séria medailí z rýdzeho striebra bude pripomínať najznámejšie udalosti a osobnosti zo spoločnej histórie Čechov a Slovákov.

A čo z toho budete mať VY?

Stanete sa spolutvorcom tejto unikátnej zbierky! Stačí len hlasovať, čím zároveň určíte, aká udalosť alebo osobnosť by nemala v kolekcii chýbať. Anketu predstavíme na tomto odkaze!

Prvých 50 hlasujúcich získa nádhernú pamätnú medailu z rýdzeho striebra, selektívne plátovanú rýdzim zlatom ako darček! Tí, ktorí sa zúčastnia hlasovania, získajú prednostné právo na rezerváciu tejto prísne limitovanej kolekcie, ktorá zatiaľ nebola oficiálne predstavená verejnosti.

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno